DEKORASYONDA YAPILAN HATALAR

Ev dekorasyonu, günümüzde tüm ev sahipleri için vazgeçilmez bir öneme sahip. Ekonomik yelpazenin hangi kısmında olursanız olun; eğitim durumunuz, hayata bakışınız, yaşadığınız çevre ve daha fazlası ne olursa olsun hepiniz eviniz güzel görünsün istersiniz. Bu güzelliğin en iyi şekilde ortaya çıktığı zamanlarda misafirlik zamanlarıdır. Millet olarak da misafirlik konusunda özel bir çabamız var. Misafir olmayı da, misafir ağırlamayı da çok severiz. Daha önce misafirliğe gitmediğimiz bir eve gittiğimizde yaptığımız ilk iş o evi bir güzel gezip dolaşmak ve her tarafını didik didik incelemektir. Aynı şekilde misafir ağırladığımız zamanlarda da gelenler evimizi gezerken olabildiğince çok beğensinler, hatta hayran kalsınlar isteriz. O yüzden gücümüz yettiği sürece evimize en iyi eşyaları almak isteriz. Hatta alırız. Hoşumuza giden, bize güzel gelen, renk renk, çeşit çeşit eşyalar. Peki bir evi güzel yapan sadece eşyalar mıdır? Elbette hayır. Eşyalarınız ne kadar güzel olursa olsun, eğer doğru bir dekorasyonla yerleştirilmezlerse sadece göz yoran bir karmaşadan ibaret hale gelirler. Bu yüzden en güzel eşyayı seçmeden önce o eşyaları en doğru nasıl dekore edebileceğini bilmeniz gerekir. Bu yazıda 5 madde halinde dekorasyonda yapılan hatalar nelerdir onları açıklamaya çalışacağız.

Dekorasyonda Yanlış Renk Kullanımı

Yanlış renk kullanımı ya da hatalı renk kullanımı evin sıkıcı bir görünüme bürünmesine neden olur. Bunun en basit çözümü ise renkler arasında bir zıtlık oluşturmak, aynı tondaki renkleri çok kullanmamak ve renkli eşyalar kullanarak ortama canlılık katmaktır.

Fazla ve Büyük Mobilya Kullanımı

Özellikle bizim ülkemizde fazlasıyla yapılan bir hata. Örneğin bir salonu koltuk takımları ile doldurmak gibi. Artık günümüzde koltuk takımı almak moda olan bir davranış değil. Onun yerine bir üçlü koltuk ve yanına da birkaç tane tekli koltuk alarak çok hoş duran bir dekorasyon yapmak fazlasıyla mümkün. Bir odaya eşya yerleştirirken yapılacak en büyük haya tüm alanı eşyalara verip insana alan bırakmamaktır. Yani çok ve büyük eşya her zaman estetik bir görüntü vermez, hatta hiç vermez.

16

Halı Seçimi

Dekorasyonda yapılan hatalar denince akla gelen bir diğer önemli hata ise yanlış halı seçimidir.  Mekanın zeminini orantılı bir şekilde kaplayan bir halı her zaman daha ferah bir görüntü verirken daha küçük halılar ve parça parça kilimler kullanmak her zaman çirkin ve karmaşık bir görüntü oluşturmayı garantiler.

Aydınlatma

Aydınlatma konusu, bir diğer önemli konudur ev dekorasyonu hatalarında. Tek noktadan yapılan bir aydınlatma, örneğin salon aydınlatması çeşitli noktalarda gölgeler oluşmasına sebebiyet verir ve kasvetli bir ortam oluşturur. Birçok farklı noktadan aydınlatma yapılması halindeyse her yer daha aydınlık olacağından daha ferah ve içi açıcı bir ortam oluşur. Farklı aydınlatma noktalarını abajur ile oluşturabilirsiniz.

Yanlış Perde Seçimi

Dekorasyonda yapılan hatalar denildiği zaman ülkece en fazla yaptığımız hatalardan bir diğeri de perde seçimi. Ya çok ağır renkler ve desenler seçerek ortamı iyice kasvetli bir hale getiriyoruz ya da aşırı renkli, cıvıl cıvıl renklerle evimizi panayır alanına çeviriyoruz. Oysa en güzeli basit tek renk bir tül, gerekliyse yine basit tek renk bir kalın perde kullanmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir