Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev ve iş yeri gibi birçok ortamın çok daha güzel gözükmesini sağlayan duvar kağıdı, bir bakıma dekorasyon açısından tamamlayıcı bir unsur olarak görülüyor. Tercih edeceğiniz bir duvar kağıdı ile ortamda keskin bir hava yaratabileceğiniz gibi aynı zamanda renkli desenlere sahip modeller ile çok daha canlı bir mekana da kavuşabilirsiniz. Peki, duvar kağıtları arasında seçim yaparken tam olarak nelere dikkat edilmeli?

Duvar Kağıdının Kalitesine Göz Atın

Evinizde ya da herhangi bir mekanda duvar kağıdı kullanmak istediğinizde karşınıza onlarca seçenek çıkacak. Bunların arasından seçim yapmadan önce kağıtların kalitesine göz atmanız gerekiyor. Çabuk yıpranan ya da yapışkanlığı ölen duvar kağıtları ne yazık ki kısa ömürlü olarak görülüyor. Bu nedenden ötürü kağıdın kaliteli olduğundan ve çabuk eskimeyecek şekilde üretildiğinden emin olun.

Duvarın üzerine monte edeceğiniz bir mobilya varsa bunu da göz önünde bulundurmanız yararınıza. Bazı kağıtlar ne yazık ki en ufak bir darbede soyuluyor. Bunun yerine çok ince olmayan yapıdaki seçeneklerden birinde karar kılmanız sizin için çok daha yararlı olabilir. Eğer farklı duvar tipleri üzerine bir kağıt uygulamak istiyorsanız bunun için daha kalın ve dayanıklı modeller arasında seçim yapmanız gerekiyor. Bu durum çok daha uzun ömürlü bir kağıt kullanmanızı sağlayacağı gibi aynı zamanda duvar üzerinde kusma vb. gibi durumların yaşanmasını büyük ölçüde önleyebilir.

Renk Seçimi, Oluşturmak İstediğiniz Havayı Belirler

Duvar kağıtları arasında seçim yaparken tercih edeceğiniz renklerin mekandaki havayı belirleyeceğini unutmamanız yararınıza. Belli başlı kağıt modelleri siyah ve koyu tonlarda olup, kullanıldığı mekanı kasvetli ve karizmatik bir havaya sokuyor. Bunun yerine daha renkli bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız tıpkı mobilyalarınızda olduğu gibi duvar kağıdında da daha açık tonları tercih edebilirsiniz.

Seçtiğiniz temaya uygun bir duvar kağıdında karar kılmanız da seçim yaparken önemli bir durum olarak görülebilir. Örneğin çocuk odası için bir kağıt arıyorsanız bulut mavisi ya da açık pembe tonlarındaki renklerde karar kılabilirsiniz. Yani dekorasyon aşamasında karar verdiğiniz temaya sadık kalmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir